Menu Zamknij

Magdalena Kacprzak

Dr Magdalena KacprzakDr Magdalena Kacprzak

Adiunkt na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Absolwentka Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Od ponad 20 lat prowadzi zajęcia z logiki matematycznej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze specyfikacją i weryfikacją własności systemów współbieżnych i rozproszonych. Aktualne badania skupiają się na rozwijaniu metod i technik analizy systemów dialogowych i protokołów dla dialogów argumentacyjnych. Zainteresowania naukowe obejmują modelowanie procesów kognitywnych w systemach sztucznej inteligencji. Autorka i recenzentka wielu prac w międzynarodowych czasopismach oraz wystąpień na międzynarodowych konferencjach. Współautorka monografii z zakresu teorii argumentacji. Współinicjatorka cyklu międzynarodowych konferencji argumentacyjnych ArgDiaP. Od 2008 roku aktywnie uczestniczy w popularyzacji idei Polskiej Szkoły Argumentacji. Od 2013 roku koordynatorka Białostockiego Testu Informatyków – wydarzenia organizowanego we współpracy z podlaskimi firmami IT.

Wykłady PDM:

  • Sposoby rozwiązywania problemów. Myślenie lateralne, dedukcyjne, indukcyjne  i abdukcyjne, (szkoła średnia), Magdalena Kacprzak/23.11, godz. 12-13
    Najczęściej uczymy się rozwiązywania problemów za pomocą myślenia, które nazywa się wertykalnym (jednotorowym), czyli rozwiązywania problemów według znanych schematów i algorytmów. Takie myślenie nie zawsze jest skuteczne, szczególnie gdy mamy do czynienia z problemami, które wymykają się utartym schematom. Jak myśleć kreatywnie? Na spotkaniu omówimy różne techniki analizowania problemów. Poznamy 4 typy rozumowań: dedukcyjne, lateralne, indukcyjne i abdukcyjne. Zilustrujemy je ciekawymi przykładami.
  • Myślenie kreatywne – ćwiczenia w rozwiązywaniu niebanalnych zagadek, kl. 6-8, Magdalena Kacprzak, 23.11, godz. 10-11
    Jak rozwiązać problem? Jak znaleźć rozwiązanie zagadki, szczególnie, gdy jest nietypowa? W szkole często mamy problem nawet z zastosowaniem znanego schematu rozwiązania. A co jeśli problem jest niebanalny? Może wtedy jest prościej? Może wtedy jest miejsce na uruchomienie wyobraźni? Na spotkaniu wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie wybranych zagadek, a przy okazji poznamy kilka typów rozumowań.