Menu Zamknij

Program PDM – online studenci i pasjonaci

20.11.2020 r. (Urodziny Benoit Mandelbrota)

 • godz. 10-11, Keystroke Dynamics and distance metrics, Patryk Milewski 
  What is biometrics and is it possible to identify a person based on his way of typing? We’ll answer these questions!
 • godz. 11-12 Mathematical modeling in cancer research, Ozlem Defterli
  In this lecture I will introduce the basics of cancer dynamics. We will try to understand together how mathematical tools can help us to understand and represent the biological mechanism of cancer.
 • godz. 17-18 Równania, które zmieniły świat, Maciej Nowakowski
  Dlaczego wzory są takie ważne? Czy warto się ich bać? A jeśli upraszczają nam całą sprawę i wszystko staje się proste? Ale nie prostsze…
 • godz. 18-19 Kwaternionowa historia wektorów, Maciej Nowakowski
  Właściwie wszystko zaczęło się przy pewnej kawie… Tłumaczyłem właśnie koledze elementy rachunku wektorowego, kiedy on zadała mi zaskakujące pytanie: „właściwie to czym jest iloczyn wektorowy i dlaczego ma taką postać? Skąd się wziął? Wyjaśnij mi mnożenie wektorów. Dlaczego raz jest tak a raz inaczej? Więc skąd? Opowiem na wykładzie…

21.11.2020 r.

 • godz. 13-14 Kształt  dźwięku, Antoni Pierzchalski
  Rozpoznajemy grające instrumenty muzyczne nie widząc ich.
  Nawet wtedy, gdy grają w orkiestrze. Każdy z nich ma specyficzną barwę dźwięku. Czy można zatem rozpoznać kształt bębna, czyli geometryczny kształt jego membrany na podstawie wydawanego dźwięku. Spróbujemy przedstawić historię tego problemu i matematyczne próby rozwiązań. Będzie też trochę muzyki.

22.11.2020 r.

 • godz. 17-20 Nie samą nauką się żyje, czyli wprowadzenie do prostych gier zespołowych, Koło Naukowe Gier Logicznych WI PB
  Warsztat online gier zespołowych, gdzie wprowadzimy zainteresowanych w świat internetowych gier drużynowych, wytłumaczymy ich zasady i wskażemy, że żeby dobrze się bawić nie trzeba sięgać do popularnych gier od dużych wydawców na rynku gier online.

23.11.2020 r.

 • godz. 10-11 Matematyczny turysta – geometria w krainie Mogołów, Mirosław Majewski 
  Każdy z nas prawdopodobnie kiedyś widział zdjęcia słynnego na całym świecie pałacu o nazwie Tadż Mahal. Z tym pałacem wiąże się smutna opowieść o władcy Mogołów, szachu Dżahanie, i jego pięknej żonie Mumtaz Mahal. Tadż Mahal jest pałacem grobowcem zbudowanym przez szacha dla Mumtaz Mahal. Jest to bardzo ozdobna budowla pokryta geometrycznymi mozaikami zrobionymi z kawałków piaskowca. Geometria tych mozaik będzie jednym z celów tego wykładu. Opowiemy również o dekoracjach geometrycznych z innych zabytkowych budowli Mogołów. Między innymi odwiedzimy grobowiec Itimada Ud-Daulah w Agrze, grobowiec Akbara w Sikandrze, grobowiec Humadżuna, fort Mogołów w Agrze i jeśli czas pozwoli to również kilka innych obiektów pozostawionych przez możnych państwa Mogołów. Będzie nas interesować wszystko co ma w sobie jakąś myśl geometryczną.
  Ci ze słuchaczy, którzy lubią praktyczne zastosowania geometrii mogą zaopatrzyć się w papier, linijkę cyrkiel i ołówek, i rysować szkice wzorów omawianych w czasie wykładu. Zwolennicy komputerów mogą włączyć swój ulubiony program komputerowy do geometrii i powtórzyć na swoim komputerze omawiane konstrukcje. Cały wykład będzie interaktywny. Wszelkie konstrukcje będą wykonywane krok po kroku w programie Geometer’s Sketchpad.
 • godz. 11-12 Keystroke Dynamics i klasyfikatory odległości, Patryk Milewski
  Czym jest biometria i czy możliwe jest rozpoznanie osoby za pomocą jego sposobu pisania na klawiaturze? Podczas prezentacji odpowiemy na te pytania!
 • godz. 14-15 An introduction to graphs and graph algorithms, Andrzej Zamora
  During the presentation we will learn what is a graph and we’ll get to know basic graph algorithms i.e. breadth-first search, depth-first search.
 • godz. 16-17, Animals in optimization algorithms, Klaudia Dziedzic 
  The presentation will describe optimization methods using the natural principles of animal life – ants, bees, fireflies, bats, wolves, cuckoos, and cockroaches. Each of the methods will be detailed by animal intelligence, the form of the cost function, and the principle of operation of the optimization algorithm.
 • godz. 17-18 All combinatorics in one formula, Serge Lawrencenko/angielski 
  It will be demonstrated that practically all combinatorics can be derived from Pólya’s enumeration theorem.
 • godz. 17-20 Nie samą nauką się żyje, czyli wprowadzenie do prostych gier zespołowych, Koło Naukowe Gier Logicznych WI PB
  Warsztat online gier zespołowych, gdzie wprowadzimy zainteresowanych w świat internetowych gier drużynowych, wytłumaczymy ich zasady i wskażemy, że żeby dobrze się bawić nie trzeba sięgać do popularnych gier od dużych wydawców na rynku gier online.Wydawać by się mogło, że matematyka i poezja to dwie zupełnie różne od siebie dziedziny, które nic nie łączy. Czy oby na pewno?W literaturze znajdziemy mnóstwo wierszy nawiązujących do matematyki. Do Królowej Nauk odwołuje się nie tylko Jan Brzechwa w wierszyku „Sum-matematyk”, ale również nasza noblistka Wisława Szymborska, która w swoim dorobku ma takie wiersze jak „Liczba Pi”, czy „Utopia”.A czy każdy wiersz, który opiera się na tej samej liczbie sylab w wersie to nie matematyka? Czy każdy wiersz, podobnie jak zadanie z matematyki nie zawiera jakiejś niewiadomej, którą odkrywa odbiorca?

24.11.2020 r.

 • godz. 11-12 Zwierzęta w algorytmach optymalizacji, Klaudia Dziedzic, dla uczniów szkół średnich
  W prezentacji zostaną przedstawione metody optymalizacji wykorzystujące naturalne zasady życia zwierząt –, mrówek, pszczół, świetlików, nietoperzy, wilków, kukułek i karaluchów. Każda metoda zostanie opisana.
 • godz. 12-13 Ponad 100 lat temu na Plantach, Krzysztof Ciesielski
  W październiku 2016 na krakowskich Plantach stanęła ławka z figurami dwóch młodych mężczyzn. Pewien matematyk, ujrzawszy tę ławkę po raz pierwszy, skomentował: „Widać, że  rozmawiają o matematyce”. Czy istotnie rozmawiali o matematyce? Dlaczego ta rozmowa okazała się niezwykle ważne dla światowej matematyki i dla polskiej nauki? Kim oni byli? Będzie mowa o nich, o matematyce i o tym, jak doszło do postawienia tej ławki.
 • godz. 13-14 On an extraordinary event which happened in Kraków Planty Park 100 years ago, Krzysztof Ciesielski
  In October 2016 a bench with figures of two young men was unveiled in Kraków Planty Park. One mathematician, after a first look at the bench, commented: „It is obvious that they talk about mathematics”. Did they really talk about mathematics one hundred years ago? Who were these men? Why this talk appeard to be extremely important to world mathematics and
  Polish science? How this bench was created?
 • godz. 14-15 Complex numbers and fractals, Zbigniew Bartosiewicz, godz. 14-15
  I will show how to pass from the sad one-dimensional world of real numbers to imaginary two-dimensional reality of complex numbers, where one can find square roots of negative numbers and fabulously colorful fractal dragons. Along the way we will learn how to compute powers of complex numbers and see where we will arrive, when we keep computing the powers to infinity.
 • godz. 17-18 Tajemnica nieskończoności, Maciej Nowakowski
  Do ilu umiemy policzyć? Czym jest Moser i Medzon? I czy nieskończoność można wziąć w rękę? Oraz wiele innych.
 • godz. 17-20 Nie samą nauką się żyje, czyli wprowadzenie do prostych gier zespołowych, Koło Naukowe Gier Logicznych WI PB
  Warsztat online gier zespołowych, gdzie wprowadzimy zainteresowanych w świat internetowych gier drużynowych, wytłumaczymy ich zasady i wskażemy, że żeby dobrze się bawić nie trzeba sięgać do popularnych gier od dużych wydawców na rynku gier online.
 • Gry bez prądu, (kategoria open: podstawowki, szkoła srednia, dorosli, rodzice, nauczyciele), Rajmund Stasiewicz, 24.11.2020 r., godz. 18-19
  Opowiem o kilku grach które prawdopodobnie macie ale w nie nie gracie. O grach które nie wymagają wielu rekwizytów i specjalnych zakupów. Na ten wieczór będzie potrzebne wygodne miejsce i może coś do pisania.