Menu Zamknij

Adam Dzedzej

Adam Dzedzejdr Adam Dzedzej – Uniwersytet Gdańsk

Dr Adam Dzedzej jest pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie pracuje naukowo

badając obiekty zwane automatami komórkowymi. Przez ponad 10 lat pracował jako nauczyciel trójmiejskich liceów i gimnazjów. Jego kilkanaścioro uczniów zostało finalistami

lub laureatami Olimpiady Matematycznej i Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów/Juniorów.

Nadal prowadzi kółka matematyczne dla zdolnej młodzieży oraz rozwiązuje w wolnym czasie zadania matematyczne. Jest Weteranem Klubu 44M (konkursu organizowanego od wielu lat przez miesięcznik „Delta”), a w 2014 roku wygrał XII Mistrzostwa w Geometrii Elementarnej. Lubi czasem zwiedzać Gdańsk z kajaka.

Wykłady PDM2021:

  • Uroki geometrii elementarnej, Adam Dzedzej/ 13.12.2021, godz. 9-10

Wybór obliczeniowych zadań z Mistrzostw w Geometrii Elementarnej prowadzony przez jednego z byłych Mistrzów. Geometria pozwala uczyć się dostrzegać nieoczywiste zależności między obiektami na płaszczyźnie, ale taki łamigłówkowy trening mózgu przydatny jest też w innych dziedzinach. 

  • Czekając na ciągi, Adam Dzedzej/ 13.12.2021, godz. 10-11

Ile rzutów spodziewamy się wykonać zanim ujrzymy dwie szóstki z rzędu? Wykład będzie dotyczył odpowiedzi na pytanie, jak to właściwie policzyć oraz dwuosobowych gier zwanych grami Penney’a.

Maszyna rzuca monetą dopóki nie wypadnie ciąg jednego z graczy. Intuicja podpowiada nam często, że jeśli ciągi wybrane przez graczy mają równą długość, to mają oni równe szanse, ale czy rzeczywiście?