Menu Zamknij

Adam Zagórecki

Adam ZagóreckiDr Adam Zagórecki – Cranfield University w Wielkiej Brytanii

Adam Zagórecki jest Starszym Naukowcem na Cranfield University w Wielkiej Brytanii, gdzie wykłada m.in. cyberbezpieczeństwo i zastosowania metod modelowania matematycznego, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Adam ukończył doktorat z Information Science na Uniwersytecie w Pittsburghu (USA). W przeszłości pracował m.in. w Instytucie Robotyki na uniwersytecie Carnegie Mellon, na wydziale spraw publicznych i zagranicznych Uniwesytetu w Pittsburghu, Intel Research w Krzemowej Dolinie i HRL Laboratories.

Wykład PDM2021:

  • Media społecznościowe, fake-newsy i matematyka – jak dane z mediów społecznościowych są analizowane, Adam Zagórecki/15.12.2021, godz. 16-17:30

Dlaczego media społecznościowe są darmowe? Odpowiedź: ponieważ praktycznie wszystkie zachowania użytkowników są monitorowane, zapisywane w bazach danych i przechowywane.  Dane te są przetwarzane z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego (tzw. sztuczna inteligencja), w rezultacie dostawcy mediów społecznościowych mogą mieć większą wiedzę o użytkownikach od ich samych. Ta wiedza jest oferowana na sprzedaż i może być wykorzystana nie tylko w celach komercyjnych – ale także w celu wpływu na wybory czy zachowania społeczne czego przykładem może być skandal z firmą Cambridge Analytica.

Podczas wykładu przedstawię jak działają algorytmy służące do profilowania użytkowników, ich potencjalne możliwości, słabości i przykłady jak mogą być wykorzystane. Omówię ich potencjał do wpływania na zachowania społeczne.