Dr Ewa Girejko – Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej
Dr Ewa Girejko, matematyk, adiunkt na Wydziale Informatyki, od lat zaangażowana w popularyzację matematyki w regionie, w kraju, a nawet poza jego granicami. Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Matematycznej oraz International Society of Difference Equations. Działalność naukowa to obecnie problem konsensusu w układach wielo-agentowych.
Wykłady PDM2021:
- Niezwykłe liczby pierwsze, Ewa Girejko, Dorota Mozyrska, kl. 3-6/11.12.2021, godz. 11-12
Opowiemy, co to jest wielokrotność liczby, podamy definicję liczby pierwszej, przesiejemy liczby na sicie Eratostenesa. Przygotujcie też kredki lub painta na komputerze, bo wspólnie pokolorujemy tablice z liczbami. - Niezwykłe liczby Fibonacciego, Ewa Girejko, Dorota Mozyrska,kl. 3-6/11.12.2021, godz. 12-13
Niedawno, 23 listopada, obchodziliśmy dzień Leonardo Fibonacciego. To włoski matematyk z przełomu XII-XIII wieku, autor słynnego zadania o królikach, propagator systemu dziesiętnego w Europie, kupiec i podróżnik znany jako Leonardo z Pizy. Związany z jego nazwiskiem ciąg liczb ma niezwykłe własności. Opowiemy Wam o tych liczbach i niektórych ich cechach. - Fraktalny świat, Marzena Filipowicz-Chomko, Ewa Girejko/15.12.2021, godz. 11-12
Podczas wykładu zostanie podjęta próba odpowiedzi na niełatwe pytanie: „co to jest fraktal”? Uczestnicy imprezy poznają głównych twórców geometrii fraktalnej, dowiedzą się, w jaki sposób można skonstruować niektóre fraktale oraz gdzie te niezwykłe obiekty mają zastosowanie.
- Fraktalne mierzenie świata, Marzena Filipowicz-Chomko, Ewa Girejko/15.12.2021, godz. 12-13
Czy może istnieć obiekt o polu równym zero? A czy pole powierzchni mogłoby równać się nieskończoności? Jak zmierzyć brzeg Anglii? W czasie wykładu spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te intrygujące pytania. Pokażemy też jak zaskakujące może być mierzenie świata z udziałem fraktali.